Zeytinyağlı Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?

29 Ocak 2017 0 Yazar: Efsun

Türk mutfağında vazgeçemediğimiz lezzetlerden birisi de zeytinyağlı yaprak sarmasıdır. Yemek masalarını süsleyen sarma, ikindi çaylarında ve bayanların gün toplantılarında da ilk sırayı almaktadır. Sarmanın temel maddesi olan pirinç adeta bir karbonhidrat kaynağıdır. Yapımında kullandığımız zeytinyağı ise sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Bugün sizler için asma yaprağından sarılan zeytinyağlı sarma tarifi vermek istiyoruz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı sarma tarifi için gerekli malzemeler;

-300 gr asma yaprağı

-1 bardak pirinç

-1 adet soğan

-1 yemek kaşığı salça

-maydanoz, tuz, limon

-baharatlar (isteğe göre)

yaprak sarmanın yapılışıZeytinyağlı sarma tarifi yapılışı:

Zeytinyağlı yaprak sarmasını yapmak için öncelikle yaprakları 3-5 dakika sıcak suda haşlayarak işe başlayın ve bir kenara kaldırın. İç malzemeyi hazırlamak için çukur bir kabın içine yıkanmış pirinç, doğranmış soğan, ince kıyılmış maydanoz, 1 kaşık salça, baharatlar, tuz ve zeytinyağı konulur. Bir güzel harmanlanır ve iç harcımız hazır hale gelmiş olur.

Bir sonraki aşamada bir tepsi üzerinde parmak şeklinde incecik sarmalar sarılır. Sarma işlemi bittikten sonra bir tencereye dizilir. Üzerine biraz geçecek şekilde zeytinyağı eklenir ve limon dilimleri konarak bir tabak kapatılır.

zeytinyağlı yaprak sarmaEn son tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte yaklaşık 30-35 dakika pişirilir. Pişen sarmalar ister çayla ister yoğurtla servis edilir, afiyet olsun. Bugün sizler için zeytinyağlı yaprak sarma yapılışını paylaştık. Farklı tariflerde buluşmak üzere.

NOT: Sarma içini isterseniz pişirerek de hazırlayabilirsiniz. Zeytinyağlı sarma tarifi gibi kolay yemek tarifleri için sitemizi Facebook üzerinden takip edebilirsiniz…