Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

1 Şubat 2017 0 Yazar: Efsun

Kış hazırlıklarından lahana turşusu kurmayı ve püf noktalarının neler olduğunu aşağıdaki konu başlığında paylaştık. Turşu kurarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Turşu yapacağınız malzemelerin taze olması gerekir. Ezik ya da çürük olması halinde turşu çabuk bozulur. Diğer bir önemli nokta turşu suyunun mutlaka kaynatılmış, soğutulmuş olması gerekir. Mutlaka sterilize edilmiş cam kavanoz tercih edilmelidir. Size tavsiyem lahana turşusunu küçük kavanozlarda kurmanızdır.

Lahana Turşusu İçin Gerekli Malzemeler

1 adet küçük lahana

1 litre içme suyu

1 adet limon tuzu

2,5 yemek kaşığı kaya tuzu

1 fincan nohut

1 çay bardağı sirke

2-3 diş sarımsak

Lahana Turşusunun Yapımı

İyice yıkadığınız lahanayı küçük küçük doğrayın. Ayrı bir kapta 1 litre kaynatmış soğutulmuş su, 1 çay bardağı sirke, limon tuzu ve 2,5 yemek kaşığı kaya tuzunu eritin. Lahana turşusunu kuracağınız kavanozun büyüklüğüne göre nohut atın 1-2 diş sarımsak koyun ve üzerine lahana ekleyin.

İsterseniz havuçta ekleyebilirsiniz. Daha sonra lahananın üzerine kalan sarımsakları ilave edip yine lahanaya ekleyin. Bu şekilde kavanozu doldurun. Son olarak hazırlamış olduğunuz turşu suyunu ilave edip kavanozun ağzını sıkıca kapatın. Güneş görmeyen bir yerde 10-15 gün açmadan beklemeye bırakın. Turşunun köpüklenmemesi için açtıktan sonra serin bir yerde saklayabilirsiniz.