Kuru Fasulye Pişirmenin Püf Noktaları

Kuru Fasulye Pişirmenin Püf Noktaları

3 Ekim 2019 2 Yazar: Efsun

Özellikle kış aylarının en sevilen yemeklerinden biri kuru fasulyedir. Herhangi bir katkı olmadan da lezzetli bir yemek olan kuru fasulye et, sucuk ya da pastırma ilavesiyle favori pratik yemek tariflerinin başında gelir.

Kuru Fasulye Nasıl Haşlanır?

Kuru fasulye genelde bir gece önceden ıslatılır. Ertesi gün bol su ile yıkanır ve derin bir tencereye alınır. Üzerine bir miktar geçecek şekilde su ilave edilip ocağın altı yakılır. 5-10 dk haşlandıktan sonra suyu süzülür ve yeniden sıcak su konur ve kaynamaya bırakılır. İlk suyu kuru fasulyelerin gaz yapmaması için süzülmesi gerekir.

Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir?

Kuru fasulye Tarifi malzemeleri

2 su bardağı kuru fasulye

2 adet kuru soğan

2 yemek kaşığı salça

1 yemek kaşığı biber salçası

4 çorba kaşığı sıvı yağ

Sivri biber

Tuz, Karabiber

Kuru Fasulye Tarifi Hazırlanışı

Bir gece önceden ıslatılan kuru fasulyeler düdüklü tencereye alınır ve pişmeye bırakılır. 5-10 dk sonra suyu süzülür yeniden sıcak su ilave edilir. Soğanlar küp küp doğranır. Pembeleşinceye kadar kavrulur, yeşilbiber eklenir, ardından biber ve domates salçası eklenir. Salça kokusu çıkana kadar kavrulmalıdır. Tuz ve karabiberi ilave edilir. Hazırlanan sos kuru fasulye ile birleştirilir. Lezzetli ve yoğun kıvam alana kadar pişirilir. Pişirme süresi fasulyenin cinsine göre değişebilir unutmayın.

Pişen kuru fasulye tarifi yanında pilav ve cacık eşliğinde ılık servis edilir.

Kuru Fasulye Pişirmenin Püf Noktaları

Kuru fasulye yemeğinin daha lezzetli olmasını istiyorsanız güveçte pişirin. Terayağ kullanırsanız lezzeti bir kat daha artacaktır.

Acı sevenler kuru fasulye yemeğini pişirdiğiniz tencereye bir iki tane kurutulmuş süs biberi atın.

Sos hazırlarken domates ve bir salçasını karıştırarak kullanırsanız daha lezzetli kuru fasulye yemeği hazırlamış olursunuz.

Etli kuru fasulye pişirmeyi düşünüyorsanız kemikli et kullanın daha lezzetli daha kıvamlı bir yemek elde etmiş olursunuz. Kemikli et sevmeyenler kuşbaşı et kullanılabilir.