Kıymalı Pide içi Nasıl Hazırlanır ?

Kıymalı Pide içi Nasıl Hazırlanır ?

5 Haziran 2019 0 Yazar: Efsun

Kıymalı pide Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Adından da anlaşıldığı gibi ana malzemesi kıymadır. Kıymaya ilave olarak domates, salça, soğan, sarımsak, maydanoz ve çeşitli baharatlarla hazırlanan içe hamur üzerine yerleştirilip fırında kızartıldığında lezzetli bir yemek haline geliyor.

Kıymalı pide hazırlamak ve pişirmek sandığınız kadar zor değildir. Tadına doyamayacağınız kıymalı pide yapmaya ne dersiniz?

Kıymalı Pide İçi Nasıl Hazırlanır ?

Kıymalı Pide içi hazırlamak için gerekli malzemeler;

  • Yarım kilo kıyma
  • 2 adet domates
  • 2 adet soğan
  • 3 diş sarımsak
  • 3 adet sivri biber
  • Tuz, Karabiber, Maydanoz
  • üzerine kırmak için yumurta (isteğe bağlı)

Kıymalı Pide Hazırlanışı

Kıymalı Pide içinin lezzetli olmasının püf noktası kıymanın doğru bir şekilde kavrulmasıdır. Bunu sağlamak için kıymanın teflon tavada ve orta hararetli ateşte kavrulması gerekir. Teflon tavaya alınan kıyma kendi yağıyla önce suyunu salıp daha sonra suyunu çekene kadar kavrulur. Bu sırada kıyma topaklanmaması için arada karıştırılması gerekir.

Bir taraftan soğanlar küp küp doğranır ve kıymanın üzerine ilave edilir. Soğanlar robottan geçirildiğinde lezzetli pide harcı olmayacaktır.

Sivri biberler de küçük küçük doğranıp kıymalı harca eklenir. Bu arada ara sıra kıymalı harcı karıştırın. Domatesler ve 3 diş sarımsak rendelenir, kavrulur. Tuz, karabiber ve maydanoz da eklenerek ocağını altı kapatılır.

Pide hamurunun üzerine önce hazırlanan domatesli harç sonra kıymalı iç güzelce yayılır. Üzerine süslemek isterseniz sivri biber ve domates dilimleri kullanabilirsiniz.

200 dereceye ayarlanmış fırında 6-7 dk pişirin. Üzerine yumurta kırmak isterseniz 2 dk daha pişirin. Pideler pişince fırından çıkarıp kenarlarını tereyağ sürmeniz halinde daha lezzetli olacaktır. Yanında bir bardak ayran ile kıymalı pideleri sıcak servis edilir.

Sizde kolay yemek tariflerinden kıymalı pide hazırlayabilirsiniz.