İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

28 Ocak 2017 0 Yazar: Efsun

İrmik helvası, tatlı krizi tutanlar için genelde her evde bulunan malzemelerle hazırlanan bir tatlı çeşididir. Yapması oldukça kolay ancak biraz zahmetlidir. İrmik helvası hem soğuk hem de sıcak tüketilebilir.

Kolay tatlılardan irmik helvası için temel malzemeler irmik, şeker ve süt. Ufak tefek ilavelerle helvada farklı bir görsellik yapmak sizin elinizde. Gelelim irmik helvası nasıl yapılır sorusuna. Sütlüsü, sütsüzü, portakallısı, peynirlisi gibi çeşitli yapılış şekli olsa da biz bugün sizler için klasik irmik helvası tarifi vermek istedik.

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

  • İrmik helvası için gerekli malzemeler; 1,5 su bardağı irmik
  • 1,5 su bardağı şeker
  • 3 su bardağı süt
  • tereyağı
  • vanilya

İrmik Helvası Yapılışı;

Öncelikle helva yapmaya uygun, tercihen teflon ya da seramik bir tencere seçmekle işe başlamalısınız. Ocağa aldığınız tencere de kısık ateşte yağı eritin. Başka bir tencerede de sütü ısıtın.

Hemen bir hatırlatma yapalım. Tamamını biraz süt koymak istemezseniz yarısına su kullanabilirsiniz. Eriyen yağın üzerine irmiği koyup orta ateşte kavurma işlemine başlayın. İrmiklerin yanmaması ve kötü bir renk oluşmaması için harlı ateş kullanmıyoruz.

Kavurma işlemi irmik tanelerinin altın sarısı bir renk aldığında bitmiş olacaktır. Diğer taraftan kaynayan süte şeker ve vanilya eklenir. Sıra geldi irmikle şerbetin buluşmasına. İrmiklerin üzerine sürekli karıştırarak şerbeti yavaş yavaş dökülür.

Bu şekilde 3-5 dakika daha karıştırılır ve ocağın altı kapanır. Bir süre dinlenen irmik helvası hafif ılıyınca şekil verilerek servise hazır hale gelmiş olur. İsteğe göre ceviz ya da fıstıkla süslenir.

Bugün sizler için kolay tatlılar kategorisinden irmik helvasının yapılışını anlattık. Afiyet olsun. Değişik tarifleriniz ya da en güzel yaptığınız yemeğiniz varsa bizimle paylaşabilirsiniz.