Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

10 Şubat 2022 0 Yazar: Efsun

İster misafirlerinize ister kendinize bir ziyafet sofrası kuracak olan için balık yemekleri, daima lezzetli ve sağlıklı yemekler arasındadır. Pratik yemek tarifleri arayanlar, misafirim geldi ne pişirsem diye düşünenler ya da kendilerine ziyafet çekmek isteyenler balık yemeklerini tercih edebilirler.

Balığın yanına hazırlanan bir salata ve helva ile lezzet tamamlanmış olur. Tabi istenirse çeşitli sebzelerin haşlanmasıyla da bir garnitür tabağı hazırlanabilir. Balık lezzetini nasıl tamamlayacağınız tamamen size kalmış diyebeiliriz.

Balık türlerinden hamsi en çok tercihler arasında yerini alıyor. Hamsinin en lezzetli olduğu şu dönemde gerek hamsi kızartmasının gerekse hamsili pilavın tadı da bir ayrı oluyor.

Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Hamsili pilav için gerekli malzemeler;

1 kilo hamsi

2 bardak pirinç

2 adet soğan

sıvı yağ, karabiber, tuz

Hamsili Pilav Yapılışı

Hamsiler iyice yıkanır, kafa ve kuyruk kısımları temizlenir. Küp küp doğranan soğanlar sıvı yağ eklenerek tavaya alınır ve kavrulur. Ardından yıkanan pirinçler ilave edilir. Birkaç dakika sonra 3 bardak kaynar su, tuz ve karabiber eklenir, kısık ateşte pilav suyunu çekene kadar pişirilir.

Yağlanan bir tepsiye hamsinin yarısı güzelce dizilir ve ortasına pişen pilav konur. Sonra kalan hamsilerle üzeri tamamen kaplanır. 30 dakika kadar 200 derecelik fırında pişirilir. Hamsili pilav yapılışı biraz zahmetli olsa da tadı bir harika olacaktır.

Zamanı olmayanlar, pratik yemek tarifleri arayanlar hamsi tava yapabilirler. Yapımı oldukça kolaydır. Temizlenen hamsiler mısır ununa bulanır ve sıvı yağda kızartılır. Yanına yaptığınız çorba ile hamsi tava lezzetini arttırabilirsiniz. Afiyet olsun.