Soğanlı Tavuk Ciğeri Nasıl Yapılır?

Soğanlı Tavuk Ciğeri Nasıl Yapılır?

24 Ocak 2017 0 Yazar: Efsun

Kolay yemek tariflerinden biri de tavuk ciğeridir. Lezzetli ve faydalı olan tavuk ciğerinin çeşitli pişirme şekli vardır. Yanında farklı malzemeler de kullanılabilir. Tavuk ciğeri, protein değeri yüksek kalorisi düşük bir et türüdür. Öğün içerisinde kırmızı et kadar olmasa da ihtiyaç duyulan proteini tavuk ciğeri sağlar. Lezzetini arttırmak için sarımsak, soğan, domates gibi sebzeler koyulur. Bugün sizler için kolay yemek tarifleri listesinden soğanlı tavuk ciğerinin yapılışını anlatmaya çalışacağım. Soğanlı tavuk ciğeri ile pilav yada 1-2 dilim kepek ekmeği yenilebilir.

Soğanlı Tavuk Ciğeri Nasıl Yapılır?

Soğanlı tavuk ciğeri nasıl yapılır diye merak eden okurlarımız aşağıdaki malzemeleri temin ettikten sonra işlemlere başlayabilirler. Soğanlı tavuk ciğeri için gerekli malzemeler genel olarak mutfağımızda bulunan yiyeceklerden oluşmaktadır. İşte soğanlı tavuk ciğeri için gerekli malzemeler:

-Yarım kilo tavuk ciğeri

-2 adet soğan

-3 diş sarımsak

-2 yemek akşığı zeytinyağı

-1 yemek kaşığı domates salçası

-tuz , pul biber , karabiber

Soğanlı Tavuk Ciğeri Yapılışı:

Önce yapacağınız tavuk ciğerini bir kapta güzelce yıkamak olmalıdır. Yıkama esnasında ciğerlerin içinde kan pıhtıları var ise dikkatli bir şekilde temizlenmelidir. Süzgece alınıp bir süre bekletilmelidir. Geniş bir teflon tavaya yıkanan ciğerler koyulur. Ciğer kısık ateşte 4-5 dakika pişirilir. Ciğer suyunu salınca domates salçası ilave edilir ve karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Daha sonra küçük parçalara ayırmış olduğumuz soğan ve sarımsaklar da tavaya eklenir. Tüm malzemeler bir güzel karıştırılır. Tuz, karabiber, pul biberde eklenip tavanın kapağını kapatıp pişirmeye devam edilir. Soğanlar yumuşayıp yemeğimiz kıvam aldıktan sonra ocağın altı kapatılır. Soğanlı tavuk ciğeri yapılışı bitti ve yemeğimiz servise hazır hale gelir.