Patatesli Yumurta Nasıl Yapılır?

Patatesli Yumurta Nasıl Yapılır?

6 Şubat 2017 0 Yazar: Efsun

Sabah kahvaltıları için patatesli yumurta yapmak lezzetli bir seçenektir. Hatta kısa zamanda yemek hazırlamayı düşüneneler patatesli yumurtayı yapıp yiyebilirler. Uzun bir süre tok tutma özelliği olan yumurta adeta protein kaynağıdır. Ne var ki patatesin içeriğinde fazla nişasta bulunur. Bu nedenle zayıflamayı düşünenlerin bu besinden uzak durmaları gerekir. Patates yumurta ile kullanıldığında kilo aldırma etkisi oldukça zayıf kalır.

Nişastadan yeteri kadar enerji elde edileceği düşünülünce bu olumsuz etki görmezden gelinebilir. Yumurta ile kullanılan kaşar peyniri de yemeğimize hem lezzet katacak hem de kalsiyum takviyesi yapacaktır. Bugün sizler için yapımı oldukça kolay ve zevkli hazırlanan patatesli yumurta yemeğinin nasıl pişirildiğinden bahsetmek istiyorum.

Patatesli Yumurta Nasıl Yapılır?

Malzemeler; -2 adet patates

-2 adet yumurta

-2 yemek kaşığı zeytinyağı

-100 gram kaşar

-Tuz, karabiber

Yapılışı: İlk önce normal bir tencere içine 1 litre su ile bir tutam tuz atılır ve kaynamaya bırakılır. Daha sonra soyduğumuz patatesler tencereye atılır ve 10 dakika kadar pişirilir. Ayrı bir kapta kaşar rendelenerek yumurta ile güzelce karıştırılır. Haşlanan patatesler bir çatal yardımı ile ezilir. Ezilen patatesler de yumurtalı harcın içine alınır. Bu arada tuzu ve karabiberi de atılır. İçine zeytinyağı döktüğümüz geniş bir teflon tava alınır. Tüm malzeme tavaya alınır ve 5 dakika kadar pişirilir. Böylece patatesli yumurta servise hazır hale gelir.